Paweł Ksawery Zalewski

Polityk, historyk i przedsiębiorca, poseł na Sejm I, V i VI kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

 

W 1990 ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1989–1991 był doradcą ministra edukacji narodowej. W latach 1991–1996 pracował na stanowisku starszego asystenta w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W 1996 podjął pracę jako managing partner w międzynarodowej firmie doradztwa personalnego. Od 2002 do 2003 zasiadał w zarządzie województwa mazowieckiego. W Sejmie V kadencji przewodniczył Komisji Spraw Zagranicznych.

 

Jako poseł w Parlamencie Europejskim przystąpił do grupy chadeckiej, wybrano go też na wiceprzewodniczącego Komisji Handlu Międzynarodowego. W lipcu 2011 zainicjował powołanie European Parliament-Ukraine LINK Group, skupiającą europosłów z różnych frakcji Parlamentu Europejskiego, której celem jest wspieranie procesu integracji Ukrainy z Unią Europejską. W 2011 zajął 5. miejsce w rankingu na dziesięciu lobbystów Ukrainy na świecie, sporządzonym przez kijowski Instytut Polityki Światowej. W styczniu 2013 decyzją ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego został mianowany współprzewodniczącym Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. W 2016 wszedł w skład rady Instytutu Obywatelskiego.

 

Paweł Zalewski odznaczony został m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej, jest Kawalerem Narodowego Orderu Legii Honorowej Francji, Prezydenckim Orderem Zasługi – Gruzja.

TEKSTY AUTORA:

  • YouTube
  • Twitter Ikona społeczna
  • Facebook Social Ikona